Ako plstí na mokro slovenské rúno.

Som rada, že aj u nás na Slovensku sa našli nadšenci, ktorí sa odvážili spracovať vlnu/rúno ovečiek, ktoré sa u nás chovajú.

A tak som opäť naskladnila do e-shopu www.plstenie.sk krásnu mykanú vlnu spracovanú vo Vlnárskej manufaktúre.

Je vhodná na suché aj mokré plstenie.

Na sucho ju využijete na formovanie zvieratiek a postavičiek. Ako výplň aj ako základ pre zvieratká. Je fajn na obrázky, krásne „sedí “ na podklade a dobre sa s ňou pracuje.

Na mokro je fajn na naturálne kabely, papuče, ľadvinové pásy, na všetko, kde využijete jej hrubšiu štruktúru a naturálny vzhľad. Alebo si vymyslíte niečo podľa seba.

Okrem toho ju môžete priasť a upliesť krásne výrobky.

Romney – Kent – Cigája – Merino

Rôzne plemená ovečiek, majú aj rôzne rúno. Niektoré je jemnejšie, iné hrubšie. Hrúbka sa líši aj od toho, z ktorej časti ovečky sa vlna strihá a tiež či je od staršej ovečky alebo jahniatka.

Aj naturálna biela farba môže byť pri plemenách iná. Závisí to aj od toho, kde sú ovečky chované.

Na chov a plemená odborník nie som, ale keď som vkladala a balila balíčky do e-shopu napadlo ma, že by som mohla jednotlivé druhy rúna vyskúšať a porovnať. Urobila som malý test, ako jednotlivé vlny podľa mňa plstia na mokro. Vyskúšala som iba tie, ktoré mám momentálne v e-shope.

Cigája /jahňa miešaná v pomere 60 : 40

Z hrubších vĺn je jedna z tých jemnejších. Naturálna biela farba s jemným maslovým nádychom. Je zčesaná z dvoch druhov rún a má jemný melírovaný vzhľad. Vidieť v nej jemné hnedasto, sivé vlákna.

Merino

V tejto várke je toto rúno na pocit najhrubšie, i keď je to Merino a vlákna by mali byť oveľa jemnejšie, ako to poznám z česaného merina. Asi je to chovom, z ktorého rúno pochádza. Má hodne žltkavú farbu v porovnaní s ostatným rúnom a je dosť hutné, ako by malo v sebe viac mastnoty.

Romney

Krásne jemné maslové rúno. Pôsobí v porovnaní s ostatnými hodne biele. Je krásne načesané a pôsobí vzušne a vrstva je dosť hrubá.

Kent

Vlákna sú tiež z hrubšej vlny tie jemnejšie. Je dosť svetlá, mierne maslová.

Ako plstia na mokro

Vyskúšala, aby som vedela aké sú. Ukladala som dve priečne vrstvy kolmo na seba. Je to mykaná vlna vo vlyse, tak som si mohla dovoliť 2 vrstvy.

Cigája/jahňa

Vlna sa pekne rozoberá po plátoch a dobre sa rozkladala. Sú v nej drobné hnedé a sivé vlákna a pôsobí to dojmom takého jemného melíru.

Vrstvy boli jemné a tenké. Na povrchu sú mierne nečistoty, kde tu kúsok suchej trávy. Naozaj zriedka. Tie sa dajú jednotlivo z vlny vytiahnuť.

Táko kombinácia plstí na mokro veľmi dobre. Vlákna držia pri sebe a rýchlo sa do seba priplstia. Tým, že tá vrstva bola asi najjemnejšia aj sa najviac zrazila.

Vlákna sa splstili asi najrýchlejšie. A povrch ostal najviac hladký.

Romney

Krásne jemné, relatívne naturálne biele rúno. Je načesané do hrubšieho vlysu a pôsobí dosť nadýchane. Drobné nečistoty – trávy sa dajú z povrchu vybrať.

Pri rozkladaní bola vrstva dosť hrubá a potrebovala som veľa vody, aby som ju namočila. Rúno sa dobre splstilo. Povrch nie je tak hladký ako u cigáje. Plstenie trvalo trochu dlhšie, ale je pekne splstené a pevné. Na výslednej plsti vidieť vlákna, na dosiahnutie hladkého vzhľadu je potrebné ešte viac doplstiť a uhladiť.

Farba po uplstení je svetlá, veľmi pekná.

Merino

Z týchto troch mykaných rún pôsobí na dotyk najhubšie. Možno je to tým, že má v sebe ešte trochu viac mastnoty, alebo bola ostrihaná z nejakej staršej ovečky. Vlas má veľmi krátky a preto aj vytvára taký kompaktný vlys.

Farba je hodne do žlta, nie je to klasická naturálna farba, akú ja poznám u mykaného merina, ktoré som už na sklade mala. Drobné nečistoty suchej trávy sa dajú pekne vybrať.

Dobre sa rozkladá. Na namočenie je potrebné viac vody, aby priľnula k podložke. Asi tým, že bola mastnejšia, plstila najpomalšie aj mala najmenšiu zrážanlivosť. Vlákna na povrchu pekne držia pri sebe. Pri dlhšom plstení je povrch hladký. Nevadí ani žltkavá farba.

U tohto druhu merino dá plstenie viac práce. Viem si predstaviť z tohto rúna papuče, ľadvinku alebo pastiersku naturálnu kapsu.

Mykaná vlna s krátkym vlasom

Mykaná vlna s krátkym vlasom. Neviem aké je to plemeno. Rúno je spracované na mykacom stroji, má veľmi krátke vlákno. Farba je naturálna biela. Drobné nečistoty sa dajú ručne vybrať.

Myslela som, že sa hodí iba na výplň do hračiek alebo vankúšov.

Vyskúšala som z neho plstiť na mokro a plstí veľmi dobre. Je potrebné venovať plsteniu viac času, ale zaplstenie je krásne pevné a rovné. Po vyschnutí z vlny trčia trochu vlákna. Môžu sa oholiť alebo ostrihať.

Uplstila som z nej kameň a s výsledkom som spojojná.

A ešte ako pri sebe pôsobia vlny farebne.

Na prvom obrázku žltkasté Merino a biele Romney na druhom tri odtiene naturálnej vlny.

Tretí obrázok Cigája/Romney/Merino v mokrom stave.

Všetky mykané vlny a ešte omnoho viac nájdete v e-shope www.plstenie.sk.

Vojdite a nakuknite. Ja sa teším na vaše nádherné vlnené výtvory.

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre