Arttex – maľovanie vlnou

Ak pracujete s vlnou a zaujímate sa o plstenie, alebo o kreatívne textilné techniky, možno ste sa stretli  s výrazom arttex. Arttex je slovenský patent netkanej textílie, druh tapisérie.

Pre mnohých je to také „maľovanie vlnou“.

Rozhodla som sa vám trochu priblížiť túto techniku. Prinášam vám o nej pár informácií, ale i možnosť si techniku vyskúšať na  workshope 21.5.2022

Čo je to arttex?

Arttex je umelecká tapiséria realizovaná spôsobom netkanej textílie.

Základným materiálom je čistá vlna (rúno), ktorá je spracovaná v širokej škále farebných odtieňov. Autor realizuje dielo technikou ukladania farebného rúna na podkladovú látku. Strihá, mieša, prepletá a spája mäkké farebné chumáčiky vlny do rôznych tvarov a následných kompozícii, čím vzniká takzvaná „ maľba vlnou“.

Takto vzniknutý obraz nakoniec zažehlí pod nepriľnavou látkou alebo papierom. Finalizáciou diela je  fixácia vpichovaním k podkladovej látky veľkým priemyselným textilným vpichovacím strojom.

Výsledným produktom je umelecká tapiséria Arttex.

Tak a za nami je trochu teórie. Teraz trochu praxe.

Túto techniku môžeme nazvať aj „maľovanie vlnou“. Ovčia vlna, rúno sa ukladá na podkladovú látku.

 Podkladová látka – môže to byť filc, rôzne flauše, mäkké handroviny… (nesmú byť príliš pevné, aby nelámali pri následnom spracovaní ihly.)

Pracujeme prioritne s ovčou vlnou, rúnom, pri práci využívame aj spradenú vlnu, prefelt, či iné netkané textílie, efektné vlákna či  jemné tkaniny. Vlna môže byť spracovaná v česancoch aj mykaná. Pre túto techniku je veľmi vhodná mykaná vlna s krátkym vlasom.

Na tkanine pekne „sedí“ a dá sa pekne tvarovať, či strihať do požadovaných tvarov. Taktiež na tvarovanie používame prefelt, predpripravené pláty vlny.

Z vlny vytvárame obraz podľa vlastnej fantázie. Je na každom, aký motív si zvolí.

Vlnu môžeme  kombinovať s rôznym materiálom, vlákna, spradená vlna, vlna na pletenie, hodváb, kúsky textílií…

Ak je obrázok hotový je potrebné ho zafixovať. Vlna na podkladovej látke je v chumáčikoch a je nafučaná. Aby vlna priľnula k podkladu, naparovacou žehličkou ju prižehlíme k látke a následne pristehujeme, aby sa nám motív nezničil a neposunul.

Takto je celý obraz pripravený na následné spracovanie. To už nerobíme my.

Necháme za nás pracovať veľké stroje. Práce sa priemyselne zabodajú spoločne. Po niekoľkých dňoch ich máte doma a sú pripravené na finálnu adjustáciu alebo rámovanie.

Ak vás technika zaujala, pripravujem pre vás  kurz techniky arttex maľovanie vlnou.

Pre tých, ktorí sa už technike venujú, ponúkam možnosť nerušene pracovať a tvoriť v spoločnosti podobne naladených ľudí.   K dispozícii bude i materiál, ktorý si môžete dokúpiť. Česaná i mykaná merino vlna, naturálna vlna, prefelt i spradené vlákna, aj podkladový materiál.

Prajem veľa tvorivých nápadov.

Informácie o pripravovanom  tvorivom kurze Arttex – maľovanie vlnou nájdete v sekcii Kurzy.

A ak máte chuť sa pridať na niektorý z pripravovaných kurzov, rada sa s vami stretnem. Napíšte mi na olga.dzurova@gmail.com

Oľga Dzúrová

www.plstenie.sk

Ilustrované vlastnými prácami a prácami z predchádzajúcich kurzov.

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre