Obrie úplety – pletenie na hrubých ihlách.

Už dávno som obdivovala doplnky, ktoré boli upletené z hrubej vlny. Taburetky, deky, plédy, šále a rôzne prehozy oživovali trendy interiéry.

Keď som začala dostávať od vás e-maily s otázkami o pletení vlny na hrubých ihliciach alebo na rukách musela som sa zamyslieť.  Dá sa použiť aj vlna, ktorú ponúkam na plstenie na pletenie?

Musela som uznať, že celkom nie.  Je síce jemná, presne taká ako som si to predstavovala. Avšak česance sú nerovnako hrubé, niektoré sa miestami trhali a neboli navinuté tak, aby sa nimi dalo pliesť na ihliciach alebo na rukách.

I keď sa mi niekoľko krát podarilo zohnať vlnu v návine cca 3 kg, čo bolo asi postačujúce množstvo na jednu deku.  Vlna sa mi zdala trochu hrubá mala 27 mikrónov. Ja sama by som takú hrubú a drsnú  deku asi nechcela i napriek tomu, že bola zo 100 % ovčej vlny.

Pre informáciu trochu k spotrebe k tomuto druhu vlny.

1 m návinu váži cca 5 g. Veľké klbko váži 2,7 – 3 kg, má dĺžku návinu cca 600 metrov.
Pre predstavu – ak budete chcieť vyrobiť pléd 180 x 110 cm
spotrebujete cca 4 kg ovčieho rúna.

Ak som zohnala jemnú merino vlnu v takýchto veľkých 4-5 kg návinoch.

Jej cena bola príliš vysoká a preto výrobky z nej boli dosť finančne náročné. Nikdy som sa nevedela trafiť do vkusu zákazníka. Raz chceli modrú, ak  som objednala modrú, tak chceli zelenú. Náš sklad nemá také priestorové možnosti, aby sme držali rôzne škálu odtieňov.

Myšlienku na obrie priadze som vypustila z mysle a venovala sa i naďalej potrebám a vlne na plstenie.

Nedávno som pri objednávke iných pomôcok naďabila na túto hrubú priadzu. Nie je to síce 100% ovčia vlna. Je to zmes 70 % akylu a 30% ovčej vlny. Poteší ako kompromis medzi cenou a kvalitou.

Priadza je jemná, hebká a poteší všetkých, ktorí chcú vyskúšať obrie úplety. Tie sa pletú na rukách alebo veľkých ihliciach.

Na úplet vo veľkosti približne 70 x 100 cm je potrebných 5 klbiek s gramážou 230 g v jednom klbku  pri použití hrubých ihlíc č.20.

Hrúbka vlny je 1 – 1,5 cm. Klbko má asi 40 m a váži 230 g. Výrobca upozorňuje, že priadza je z česancov a môže púšťať vlákna – je to jej prirodzená vlastnosť, nejedná sa o  chybu.

Takže na skúšku som vybrala jemné farby – ružovúbledú sivú. Zdalo sa mi, že sa hodia do interiéru a potešia i na doplnkoch.

Viac nájdete na stránkach www.plstenie.sk

Vyskúšajte upliesť pekný bytový či odevný doplnok.

 

Foto: zdroj Internet, ilustračné foto dodávateľa

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Hľadáte vlnu na plstenie, neviete si vybrať? Stiahnite si eBook zdarma kde nájdete 5 tipov, ako si vybrať tú správnu vlnu pre váš kreatívny projekt.

    Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem ich Mgr. Oľga Dzúrová, IČO: 44862547 spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla Stiahnuť E-book, vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších newslettrov, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maily. Zásady spracovania osobných údajov - >
  • Aby vám ihly na plstenie vydržali slúžiť, čo najdlhšie. Pozrite si krátky manuál: Ako si vybrať ihlu na plstenie, aké hrúbky ihiel sú vhodné na plstenie. I to, ako ich správne držať v ruke a ako plstiť, aby sa vám lámali čo najmenej.