Ako zvoliť podkladovú látku na nuno plstenie.

Poučka by mohla byť takáto:
Nuno plstenie
je zaplstenie vlny do podkladovej látky mokrým spôsobom.  Ak je podkladová látka jemná a riedka, vlnené vlákna sa do nej krásne vpletú a zostávajú v nej pevne priplstené.

Čo je však skryté za týmto názvom?

Je to spôsob mokrého plstenia, ak vlnu zaplsťujeme do nejakého textilného podkladu. Obyčajne takýmto podkladom býva jemná  tkanina. Ideálne sú tkaniny, ktoré majú riedku štruktúru.
Jemné vlákna vlny sa tak môžu cez malé dierky v tkanine vpliesť a v  podklade pevne držať.
Aké tkaniny môžeme použiť na podklad:
(vyberám niektoré s riedkou štruktúrou)

⇒ obyčajná gáza dostať ju kúpiť v lekárni, alebo v zdravotných potrebách. Je veľmi riedka. Vlákna vlny sa cez veľké dierky ľahko prevlečú a dobre držia. Pri plstení vytvára na rubovej časti nepravidelné krčenie, akoby šupiny, ktoré nie sú niekedy želateľné a pri použití bielej gázy aj dosť viditeľné.

Preto pri použití tohto materiálu je potrebné ho nafarbiť v podobnom odtieni ako vlnu, ktorú použijete na dekorovanie. Aby gáza z rubovej strany príliš „nekričala“. Samozrejme ak budeme pracovať s bielou vlnou, tak biela gáza je na mieste. (Farbite farbami na rastlinné vlákna napr. Dúha…)

⇒  hodvábna gáza – je riedka ale má hodvábny lesk. Plstí podobne ako gáza. Je potrebné ju nafarbiť, aby rubová strana nepôsobila rušivo.

(použite farby na hodváb a živočíšne vlákna.) Z rubovej strany vytvára nepravidelné šupinky.

⇒  šifon  hodvábne vlákno s riedkou štruktúrou.  Vlákna sú riedko tkané a preto je farba po nafarbení na šifon svetlejšia. Tvorí jemné riasenie. Najlepšie je používať prírodný šifon. Na umelom šifone je niekedy problém vlákna zaplstiť.

Môžete ho dostať už zafarbený, alebo si ho zafarbíte farbami na hodváb, alebo živočíšne vlákna.

Ako podkladovú látku použite  jednofarebný šifon podobný, alebo v odtieňoch vlny , s ktorou budete šál dekorovať. Podkladový šál bude tvoriť rubovú stranu a mohol by  pri nosení farebne rušiť.

⇒  hodváb ponge 05, 06 – hodváb, ktorý sa bežne používa na maľovanie na hodváb. Je hustejšie tkaný a má krásny hodvábny lesk.

Pri plstení robí  rôzne efekty. Zrážaním vlny sa vlní a tým sa  na výrobku vytvárajú volány a pekné riasenie. Dobre sa farbí farbami na hodváb – fixovanými parou a teplom – žehlením. Farby sú sýte a lesklé. Pri zvolení podobného odtieňa ako je použitá vlna, na rubovej strane vytvára jemné efektné akoby zrniečka.

Ak použijete umelé vlákna, niekedy je priplstenie náročné. Niektoré priplstia, s niektorými sa budete musieť popasovať  a niektoré nepriplstia vôbec a časti vlny budú z podkladu odpadávať.
Ako vyzerá vlna na konkrétnom podklade a jeho rubová strana.
Hodvábna gáza
Hodvábny šifon
Hodváb Ponge 5
Vyskúšajte rôzne podklady, na každom podklade uvidíte iný efekt.
Ja mám rada podklady nafarbené niektorou farbou vlny, ktorá bude použitá na plstenie. Poprípade farbou kontrastnou, ktorá ladí s vlnou.
Aby pri nosení, ak sa šálik otočí z rubovej strany, pekne ladil s prednou časťou s vlnou.
Tak skúšajte.
www.plstenie.sk
Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre