⇒ obyčajná gáza – dostať ju kúpiť v lekárni, alebo v zdravotných potrebách. Je veľmi riedka. Vlákna vlny sa cez veľké dierky ľahko prevlečú a dobre držia. Pri plstení vytvára na rubovej časti nepravidelné krčenie, akoby šupiny, ktoré nie sú niekedy želateľné a pri použití bielej gázy aj dosť viditeľné.
Preto pri použití tohto materiálu je potrebné ho nafarbiť v podobnom odtieni ako vlnu, ktorú použijete na dekorovanie. Aby gáza z rubovej strany príliš „nekričala“. Samozrejme ak budeme pracovať s bielou vlnou, tak biela gáza je na mieste. (Farbite farbami na rastlinné vlákna napr. Dúha…)
⇒ hodvábna gáza – je riedka ale má hodvábny lesk. Plstí podobne ako gáza. Je potrebné ju nafarbiť, aby rubová strana nepôsobila rušivo.
(použite farby na hodváb a živočíšne vlákna.) Z rubovej strany vytvára nepravidelné šupinky.
⇒ šifon – hodvábne vlákno s riedkou štruktúrou. Vlákna sú riedko tkané a preto je farba po nafarbení na šifon svetlejšia. Tvorí jemné riasenie. Najlepšie je používať prírodný šifon. Na umelom šifone je niekedy problém vlákna zaplstiť.
Môžete ho dostať už zafarbený, alebo si ho zafarbíte farbami na hodváb, alebo živočíšne vlákna.
Ako podkladovú látku použite jednofarebný šifon podobný, alebo v odtieňoch vlny , s ktorou budete šál dekorovať. Podkladový šál bude tvoriť rubovú stranu a mohol by pri nosení farebne rušiť.
⇒ hodváb ponge 05, 06 – hodváb, ktorý sa bežne používa na maľovanie na hodváb. Je hustejšie tkaný a má krásny hodvábny lesk.
Pri plstení robí rôzne efekty. Zrážaním vlny sa vlní a tým sa na výrobku vytvárajú volány a pekné riasenie. Dobre sa farbí farbami na hodváb – fixovanými parou a teplom – žehlením. Farby sú sýte a lesklé. Pri zvolení podobného odtieňa ako je použitá vlna, na rubovej strane vytvára jemné efektné akoby zrniečka.