Lokničky a kučierky

„Nemáte v ponuke kučeravú vlnu?“  

Už dlhší čas sa ma pýtali moje zákazníčky. Nemám, ale pohľadám.  Tak som začala zháňať.

Skúsenosti s kučeravou vlnou som mala také zvláštne. Raz som si objednala zo zahraničia krásne farbené  kučeravé lokne, avšak keď som ich chcela zaplstiť na mokro, nešlo to. Vlákna boli hrubé ako drôty a nezaplstili sa, a tak som s tým zháňaním trochu otáľala.

Nedalo mi, tak som si prezrela ovečky, ktoré takúto lokňavú vlnu majú. Našla som plemeno Wednesdale, Leichester , ale tiež kučierky bez nejakého označenia plemena a trochu na skúšku objednala.

Vlna má označenie natural, čiže je naturálnej ovečkovej farby. Trochu ma prekvapilo, že je aj naturálne znečistená a predtým ako vám ju balím, ju musím ešte poriadne vyčistiť od rôznych rastlinných zvyškov a nečistôt.

Také malé porovnanie kučierok.

  • Wednesdale –  je asi najčistejšia, jej vôňa je celkom príjemná. Časť kučierok vytvára lokničky, časť je jemne rozčesaná.
  • Leicester – vonia príjemne ovečkovo, je trochu viac znečistená rastlinnými zvyškami. Lokničky sú výraznejšie ako u Wednesdale. Ale na internete som videla aj dlhšie lokne.
  • Mohér – dlhé lokne, vonia dosť ovečkovo a nie je biela, je natur, viac do maslova, béžova.

Nabudúce  bude určite aj farbená.

Nedalo mi, tak som ju skúsila použiť v nejakom výrobku. A tak vznikol plstený škriatok. Kučeravú vlnu som použila na bradu. Lokničky a kučierky sa zaplstili do bielej mykanej vlny a urobili pekný efekt.

Podelíte sa so svojimi nápadmi, ako využiť kučeravú vlnu?

Na čo ju použijete. Pošlite mi vaše výtvory. Rada sa s nimi podelím na stránke plstenie.sk

Chováte ovečky a ponúkate kučeravú vlnu. Dajte mi vedieť.
Vyskúšam aj tú vašu.

Materiál na plstenie nájdete na stránke www.plstenie.sk

Prajem krásne tvorenie.

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre