Potulky po Banskej Štiavnici

„Sú dve fajty ľudí.  Tí, čo v Štiavnici doposiaľ neboli,

a tí ktorí sa do nej zaľúbili. Tak, ako ja do Teba Marína.“

                                                                                Andrej Sládkovič29-IMG_7293 - kópia

S teplými letnými dňami prichádza na mňa pracovná horúčka. Najprv si napíšem zoznam všetkého, čo by som chcela počas leta urobiť, vytvoriť.  Je to môj zoznam celoročných restov.  „V lete je viac voľna,  tak to všetko   vyrobím,  dorobím, upracem, vytriedim,“ pomyslím si.

Ale potom, čím je teplejšie, moja pracovná nálada pomaly klesá a mení  sa na lenivú. A ja nechávam nedopísané všetky pracovné zoznamy a začínam rozmýšľať, kde by sme vyrazili.

Je mnoho miest, ktoré ma lákajú. Kým sa vydám na ďaleké cesty. Tak aspoň pár výletov za „humná“. Načerpať novú energiu, nájsť nové nápady či inšpiráciu, alebo si iba užívať náladu miesta.

Banská Štiavnica, moje obľúbené mesto.

Pri každej návšteve si pozrieme iba niečo, aby sme mali dôvod sa tam ešte vrátiť. Veľké mestské atrakcie máme už za sebou. Starý zámok, Nový zámok, Kalvária, Baňa Bartolomej aj sprievod Salamander. Užili sme si aj vychádzky po starých vyťažených haldách okolo mesta.30-IMG_7294

 

Dnes sa budeme chvíľu túlať po strmých, krivolakých, romantických uličkách v meste. Prechádzame po Trotuári, kde ľudia v letnom slnku sŕkajú osviežujúce nápoje. Tu mám pocit, akoby  som sa presunula do nejakého malebného talianskeho mestečka so spomaleným životom. Zahýname doprava a strmou ulicou stúpame nad mesto.

Nad hlavou máme názov ulice –  Dolná ružová.

31-IMG_7295

Čím vyššie stúpame, tým krajší výhľad máme pred sebou. Pozeráme na Starý zámok, kopce okolo seba, pod nami je staré mesto s mierne ošarpanými budovami.

Ružová ulica?  Je naozaj ružová?  Farbou nie, je pestrofarebná, zato pred domami sú vysadené nádherne kvitnúce  ruže – žlté, ružové, červené. V letnom slnku je ich farba ešte výraznejšia a vôňa prenikavejšia. Toto miesto si musím zapamätať. Vraciame sa na Trojičné námestie. Prechádzame okolo domu Sládkovičovej Maríny, kde zaľúbení na znak svojej lásky pripínajú na mrežu zámky.

20-IMG_7283

15-IMG_7278

Čas na kávu. Máme niekoľko obľúbených kaviarní. Dnes vyberáme Divnú pani.

03-IMG_7266

Prišli sme v dobrú hodinu. V príjemnej kaviarničke nie je veľa ľudí a my si môžeme vybrať miesto. Už sme aj vysmädli. Ku káve pridávame mätovú a levanduľovú limonádu.

57-IMG_7322

Dnes nám dobre padli. Kaviarnička sa začína plniť, najprv jedna miestnosť, už je plná aj záhradná časť a detský kútik. Ešte pohľadom prebehnem po krásnom priestore a odchádzame. Aby sme sa opäť mohli vrátiť.

59-IMG_7325 - kópia

04-IMG_7267

Ružovú ulicu mám stále pred očami.

Beriem do ruky šálik a vlnou maľujem ružové kvety, aby som zachytila atmosféru  tohto krásneho miesta.

To sa mi dnes krásne tvorí.

A hotovo.

IMG_7380

IMG_7389

IMG_7376

 

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre