Ako trhať vlnu.

Za túto úvahu ďakujem Silvii. Poslala mi obrázok krásneho uplsteného ježka spolu s otázkou:

„Ktorá vlna sa najlepšie trhá“.

Na chvíľu som sa zamyslela, veď všetky sa trhajú rovnako. Ale potom ma napadlo.

Niektoré činnosti robíme úplne automaticky. Pracujem s ovčou vlnou už dlhší čas, a preto som si neuvedomila, že trhanie vlny z česanca môže spôsobovať niekomu menší problém. Hlavne u tých, ktorí sa s ovčou vlnou stretávajú prvýkrát.

A vlastne aj preto moje kurzy plstenia začínam  i malou ukážkou ako vlnu trhať a deliť ju na menšie kúsky.

Česaná ovčia vlna má jednotlivé vlákna sčesané do tzv. „česancov“, dlhých „vrkočov“, ktoré sú rôzne namotané do väčších či menších klbiek.

Pre svoje projekty potrebujeme rôzne množstvá vlny. Niekedy si potrebujeme z česanca časť vlny odtrhnúť, oddeliť a  niekedy  potrebujeme česanec rozdeliť na rovnaké kúsky.

Ako na to?

  • V žiadnom prípade ju nebudeme strihať nožnicami. To by bolo voči tomuto nádhernému materiálu barbarstvo.

A teraz  poďme na to trhanie.

  • Ak držíme v ruke česanec vlny a chceme ním silno potiahnuť, alebo ho roztrhnúť, veľmi nám to nejde. Je pevný a drží pokope.  Ako Svätoplukove prúty.
  • Ak však potiahneme česanec cez dlaň a jemne ťaháme, vlákna sa samé začnú oddeľovať a česanec sa rozdelí na menšie kúsky. Čím jemnejšie ťaháme, tým lepšie sa nám vlákna oddeľujú.

Postupným cvikom to bude pre každého prirodzené a nebude o tom vôbec rozmýšľať. Dokáže si natrhať vlákna rovnakej dĺžky, i rozdeliť česanec na presnú veľkosť aj dĺžku.

Prajem hodne zdaru pri trénovaní  a tvorbe zaujímavých plstených výrobkov.

 Pozrite si krátke video ako trhať vlnu.

www.plstenie.sk

A ešte vydarený plstený ježko od Silvie.

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre