Ako si vybrať melírovanú vlnu na plstenie.

Ako využiť  krásu melírovanej vlny a zabrániť, aby sa z nej pri plstení nestala prachovka.          

Pozerať sa na melírovanú vlnu je nádherné. Krásne farby, ktorú spolu ladia, hodvábne odlesky. Držať ju v ruke a maznať sa s ňou…

Ako však využiť jej prirodzený pôvab, aby sa pri plstení  ukázala v celej svojej nádhere a nezničil sa jej melírovaný efekt?

Melírovanie môže byť dvojaké.

  • Biela nmelir_pestra (8) - malaaturálna vlna sa najprv sčeše do dlhého česanca a potom sa farbí      postupne v jednotlivých farbách. Tak vznikajú jednotlivé farebné prechody a spájania farieb.
  • Farebduha (1)né ovčie vlákna sa sčesávajú dokopy a tak vytvárajú pozdĺžne spájanie vlákien – melírovanie. K týmto vláknam z ovčej vlny sa môžu pridávať pre zvýšenie efektu vlákna hodvábne, tencel, ľanové i iné efektné vlákna.

Kde ju použiť

Farbená ovčia vlna v česancoch.

Komu učarovalo pradenie, tak táto vlna vynikne práve tu. Vytvoríte z nej krásnu vlnu na pletenie s prekrásnym efektom.

Suché plstenie – využijete je pri vytváraní guľôčiek, brošničiek, hračiek a bábik. Pri menších plochách sa nám môže melírovaný efekt stratiť.

Arttex, artprotis – môžete použiť pri tvorbe pozadí, detailov. Vlákna sa dajú deliť a vytvoríte tak rôzne dekoratívne efekty.

Mokré plstenie – Skvelá pri mokrom plstení, nunoplstení – zaplstení do pokladovej jemnej látky, dotvoríte mydielka, tašky, kabely aj klobúky. Využijete ju tiež pri dekoratívnych predmetoch aj obrazoch.

Melírovaná vlna sčesaná pozdĺžne vlákna.

rainbow

Využijete ju ako polotovar pre pradenie. Krásna na mokré plstenie. Ak je jemná 16-19 mikrónov krásne vynikne pri nuno plstení – zaplstení do podkladového šálu a tiež na plstenie jemných šálov, plédov a odevných doplnkov.Postupné prechody farieb pri melírovaní vám krásne ozdobia výrobok. Využívame pozdĺžne vlákna.

Dlhé vlákna vyniknú pri tvorbe víl a bábik. Sukničky vytvorené z takejto vlny sú očarujúce.

Pri suchom plstení doporučujem na dekorovanie vonkajších plôch. Pri menších výrobkoch nie sú vidieť jednotlivé prechody farieb a melírovaný efekt sa stráca.

Melírovaná vlna s hodvábnym vláknom

aquarius (3)

Vynikne pri mokrom plstení a pri nuno plstení – zaplstení vlny do jemnej riedkej tkaniny.

Hodvábne vlákno pri mokrom plstení vytvára na kontrastnej vlne veľmi pekný efekt. Vlákno sa pri zrážaní kľukatí a tvorí vejárovitý vzor, podľa toho, ako sa vlákno ukladá na vlnu.

Hodvábne vlákno sa ukladá na vlnu po dĺžke, aby efekt kľukatenia bol výrazný. Trhaním vlákna na menšie kúsky, eliminujeme efektný prvok hodvábu.

Ak potrháte a rozdelíte melírovanú vlnu na menšie kúsky a ukladáte ich rôznym smerom. Efekt kľukatenia sa úplne stratí a vlna po uplstení vyzerá ako klasická sivá prachovka, iba inej farby.

Pri plstení ihlou sa hodváb vpichá do vlny a nie je vidieť. Preto je škoda použiť túto vlnu na suché plstenie.

Melírovaná vlna s efektným vláknom

IMG_4967

 Používa sa podobne ako melírovaná vlna sčesaná s hodvábnym vláknom. S tým rozdielom, že ľanové vlákno je dosť hrubé a nevytvára efektné kudrlinky. Krásne vynikne pri mokrom plstení ako dekorovanie kabeliek, obrázkov a iných predmetov.

 Malé zhrnutie:

  • Melírovaná vlna najlepšie vynikne, ak je v celkuNetrhajte ju na malé kúsky. Používajte dlhé vlákna.  Hodvábne vlákno má byť dostatočne dlhé, aby vynikol jeho efekt.
  • Vlnu sčesanú s hodvábom, tenclom používajte na mokré plstenie. Kudrlinkatý efekt hodvábneho vlákna vynikne v jeho plnej kráse.
  • Ak potrháte a rozdelíte melírovanú vlnu na menšie kúsky a ukladáte ich rôznym smerom. Efekt kľukatenia sa úplne stratí a vlna po uplstení vyzerá ako klasická sivá prachovka, iba inej farby.
  • Pri plstení ihlou sa hodváb vpichá do vlny a nie je vidieť. Preto je škoda použiť túto vlnu na suché plstenie. Pri suchom plstení drobných vecičiek sa stráca melírovaný efekt.
  • Skúste melírované vlny na pradenie. Upradiete z nich veľmi efektnú priadzu na pletenie a zdobenie plstených výrobkov.

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre