Aká je to vlna? Mykaná.

Ani nie tak dávno sa mi naskytol krásny pohľad na úhľadne zabalené farebné balíčky vlny. Tie farby boli nádherné, nevedela som si vybrať.

Čo s ňou ale budem robiť. Má krátky vlas a ja som si predsa zvykla robiť s dlhými česancami.

Mykaná vlna s krátkym vlasom nebola pre mňa novinka, v ponuke som ju mala aj predtým, iba som s ňou ja osobne veľmi nepracovala. Zdala sa mi trochu hrubá a farebné odtiene boli v dosť obmedzenej škále.

Postupne som jej prišla na chuť a stále viac ju využívam pri niektorých svojich tvorivých projektoch.

Mykaná a česaná, kto sa má v tom vyznať.

Niekedy sa stretnete pri plstení s rôznymi názvami a pojmami, ktoré vám nič nehovoria. Veď je to 100 % ovčia vlna, tak potom aký je v tom rozdiel?

Mykaná vlna  je vlna s krátkym vlasom, vláknom.

Mykaná vlna

Je ovčia vlna spracovaná technikou mykania, kramplovania (výraz z češtiny, asi viac známy). Niekedy sa vlna ovčie rúno ručne česalo na ručných česačkách, kramploch. Vo väčšom množstve sa spracúva pomocou valcového mykacieho stroja.  

Mykaná vlna – prameň

V procese česania vznikajú krátke vlákna, ktoré sa upravujú do úzkych alebo širokých pásov. Tiež môžu byť krátke vlákna sčesané do dlhších pradien – mykancov.

Ale častejšie je vlna spracovaná na plocho, do rôzne širokých pásov.

Mykaná vlna v plošných pásoch

Takto býva spracovaná merino vlna, ale častejšie je takto spracované hrubšie rúno z plemien novozélandských, Corriedale, ale aj naša hrubšia vlna.

Obyčajne nás nezaujíma ako sa táto vlna spracúva, ale hlavne:

Ako ju môžeme využiť?

Suché plstenie – plstenie ihlou:

Výborne plstí na sucho – ihlou. Kvôli krátkym vlasom, práca rýchlo pribúda. Ocenia ju i tí menej trpezliví.

Mokré plstenie:

Veľmi dobre plstí aj na mokro. Výhodou môžu byť široké pásy, ktoré môžeme použiť celé pri ukladaní vlny a uľahčiť si tak ukladanie.

Dá sa strihať a tým nám vznikajú aj pravidelnejšie tvary.

Arttexmaľovanie vlnou.

Je skvelá pri tejto technike, nakoľko je plošná a krásne drží na podložke. Môžeme ju trhať, strihať a uhladiť rukou.

Výplň.

Môže slúžiť aj ako výplňový materiál do hračiek, vankúšov.

Môžeme ňou čarovať a vytvárať aj iné kreatívne práce. Dá sa prešiť a urobiť tak originálne aplikácie. Kreativite sa medze nekladú.

A na čo ju používajú mnohé z vás?:

  • Asi najviac ju oceňujú tie, ktoré robia plstené zvieratká. Jednak má veľa prírodných naturálnych odtieňov, ktoré sa podobajú srsti zvierat. Dobre sa s ňou robí. Pekne sa ukladá a dajú sa robiť aj krásne farebné prechody. Ihlou sa dá veľmi dobre tvarovať, ako keby ste vytvárali sochu.
Krásneho jazveca uplstila Marina
Krásneho jazveca uplstila Marina Masarová

Tie ktoré maľujú vlnou si ju veľmi chvália, pre jednoduché ukladanie vlny a schopnosť vytvárať farebné odtiene, ako keby maľovali štetcom.

Majú ju radi aj deti. Dobre a rýchlo sa s ňou robí. Práca rýchlo pribúda aj tým, ktorí nemajú trpezlivosť. Tieto kaktusy vznikli v detskom tvorivom tábore.

Škriatkovia.

Vyskúšajte ju, určite očarí aj vás.

Budem sa tešiť na vaše plstené výrobky. Verím, že sa s nimi podelíte, pochválite i na facebookovej stránke Plstenie.

Celú škálu mykanej vlny nájdete na www.plstenie.sk

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre