Aj keď je organizácia náročná, výsledok stojí za to.

Rada spájam príjemné s užitočným, niečo sa naučím a zároveň strávim príjemný čas s ľuďmi s podobnými záujmami. Pri mojich  záujmoch, sú to obyčajne ženy.

A preto som sa rozhodla, že takýto babský víkend plný vlny a plstenia pripravím sama.  Vybrala som  techniku maľovanie vlnou – Arttex.     Je to príjemná technika, aj keď nie je veľmi známa a rozšírená, pri troche fantázie ju zvládne každý.

Netušila som, koľko úsilia zaberie príprava takého stretnutia.  Veď bolo toľko záujemkýň, ktoré sa dožadovali kurzu.

„Iba zvolím termín, vyriešim priestor, ubytovanie, záverečnú fixáciu a je to,“ pomyslela som si.  Potom to prišlo. „ Ja tento termín nemôžem, ja som odcestovaná, ja mám iný program…“    Tak sa termín posúval z jari na leto, z niekoľkých letných termínov na jeseň.

Nakoniec som sa rozhodla. Dala termín. Ak nebude vyhovovať, tak si spravím pekný víkend ja a niečo pre seba urobím.

A vyšlo to.  I keď nakoniec termín nebol celkom vyhovujúci práve mne.  Syna som mala v nemocnici po operácii a my sme behali z nemocnice do nemocnice.

Bola som úplne vyčerpaná

I napriek tomu som sa pokúsila aspoň na chvíľu zahodiť starosti za hlavu.  Teraz si idem trochu aktívne zrelaxovať.  Bude to také kreatívne fitko.

Najprv veľké balenie, naplniť veľké vaky a krabice všetkým potrebným. Farebná česaná aj mykaná vlna, podklad, kúsky, vlna, nitky…

Len na nič nezabudnúť. Ešte to napchať do mini-auta a vyrážam smer Penzión u Rudolfa v Liptovskom Jáne.

Všetko je pripravené. Ideme maľovať. Maľovať, ale nie obyčajnými farbami,  budeme maľovať vlnou.

Zdanlivý neporiadok sa mení na užitočný materiál. Nasávame vôňu povaly starej zemianskej kúrie a hľadáme inšpiráciu. Niekto si ju doniesol zo sebou, niekto zas premýšľa, aby sa už o chvíľu mohol pustiť do tvorivej práce.

A ešte kávička, poteší a určite pomôže.

Tvorivý víkend s Arttexom začína.

Čo je to arttex?

        Textilná technika, také maľovanie vlnou.

Už vyťahujeme rôzne kúsky vlny a kladieme ich na podkladovú látku. Vyberáme farby, kombinujeme. Radíme si navzájom. Tu pridať, tu ubrať podľa hesla, menej je niekedy viac. Tak šikovným dievčatám vyrastajú spod rúk farebné obrázky. Tento bude do izbičky pre vnuka, iný zas má svoje miesto na chate, či chalupe. Niekomu skrášli obľúbenú miestnosť.

Kombinujeme, tvoríme, rozprávame sa. Veď, čo je lepšia psychohygiena ako tvorivý pobyt v ženskom kolektíve, ak nás spája spoločný záujem.

A už sa objavujú prvé obrázky, konkrétne aj abstraktné. Každá sme iná, a preto aj obrázky sú rôznorodé. A to je fajn.

Potom nastalo dlhé čakanie na fixáciu vlny. Nakoniec to prišlo. Balík s krásnymi prácami bol konečne tu.

Rozbaľujem. Snažím sa postupne strihať jednotlivé práce, fotiť a zdieľať v našej skupinke. Urobili sme si takú virtuálnu výstavu, nahadzovala som práce na net a všetky sme hodnotili, čo sa  nám podarilo. Mali sme pekný kultúrny večer, aj keď iba na diaľku.

Spoločné stretnutie sme si všetky užili a už plánujeme, čo by sme urobili nabudúce.

Prajem vám ešte veľa tvorivých nápadov Anka, Hanka, Ivka, Martinka, Beatka, i vám ostatným.

Ak máte aj vy chuť na spoločné tvorenie, dajte mi vedieť na olga.dzurova@gmail.com. Určite sa nám podarí nájsť termín, ktorý nám bude vyhovovať.

www.plstenie.sk

 

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre