Môj príbeh

Mám dlhoročné skúsenosti s  prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť,  ako zvládnuť techniku plstenia            a urobiť  si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych.

„Ovčia vlna zahreje telo i dušu“.

Mojou vášňou je mäkký, príjemný a hrejivý materiál.  Pestré farby, pestrofarebné čačky-mačky,  stužky, vlnky, bavlnky, kúsky látok.  Tešia ma, bavia ma a inšpirujú.

 

S vlnou a hodvábom pracujem, kúsky pestrofarebné kúsky látok zbieram a s radosťou všetko kombinujem a tvorím.

Netradičné módne doplnky nielen sama vyrábam, ale pomáham  všetkým, ktorí sa na tvorenie dali, alebo sa iba pripravujú na kreatívnu cestu vybrať.

Radím pri plstení, maľovaní na hodváb, pri výbere farieb. Pomáham pri výbere materiálu pre vašu tvorbu. 

Vediem kurzy plstenia a maľovania na hodváb, poskytujem praktické i teoretické rady k jednotlivým technikám. Pripravujem foto a video návody pre rôzne tvorivé projekty.  

Teší ma, že i pri tom všetkom mám dostatok času na svoj koníček, ktorým je cestovanie po menej známych miestach Čiech a Slovenska. Čerpám na nich inšpiráciu a nápady pre svoju tvorbu.

 

Aby som prišla až sem, musela som prejsť dlhú cestu hľadania, skúšania, ale aj omylov a nevydarených výrobkov. Každá cesta nás posúva dopredu. Dôležité je však vedieť kam kráčame a či tomu venujeme dostatok času a pozitívnej energie.

Prvýkrát som sa s plstením stretla ešte ako mladá študentka, ktorú zaujímali textilné techniky. Kdesi som sa dozvedela, že estónska výtvarníčka organizuje v Bratislave kurz plstenia podľa ich tradičným postupov.

Nevedela som o tejto technike nič, tušila som iba, že budeme pracovať s ovčou vlnou a urobíme z nej tradičnú estónsku ľudovú čiapku.

 Ovčia vlna bola v mojich predstavách hrubá a drsná, taká z ktorej sa robili obrovské svetre, ktoré boli ťažké a nehorázne “hrýzli“.   Kurz bol náročný, uplstila som si čapicu z najhrubšej vlny akú som kedy videla. Po celodennej práci boli moje ruky zodraté do krvi.  Vtedy som ešte netušila, že vlna môže byť aj hebká a jemná.

 

Na niekoľko rokov som na vlnu zabudla. Venovala som sa dostupnejším materiálom a vyskúšala som takmer všetky kreatívne techniky s väčším či menším úspechom.

Až neskôr som sa s ovčou vlnou opäť stretla.   Uvidela som krásne jemné plstené šáliky prekrásnych farieb.

Chcela som si urobiť také isté, ale kde vziať materiál?

Začala som zháňať ovčiu vlnu, ale nedarilo sa mi.

V ponuke bola stále iba vlna z našich ovečiek, valašiek, ktorá bola veľmi hrubá. Tak som si povedala, že ak ju spracujem, určite bude jemnejšia a farby si nafarbím, také aké chcem.

Prešla som celým procesom. Zbavovanie nečistôt, niekoľkonásobné pranie, sušenie, česanie, farbenie. No stále to nebolo ono. Vlna ostávala hrubá, dostupné farby na ňu slabo chytali a boli veľmi matné. Ani zďaleka mi nepripomínalo to, čo som videla. Chcela som takú  vlnu aká, bola  na tých krásnych jemných šálikoch.

Hľadala som, až kým som nenašla farebnú jemnulinkú austrálsku Merino vlnu, takú akú som si predstavovala a akú som chcela.

Začala som plstiť, skúšala som vlnu z rôznych plemien ovečiek, kým som nezistila, ktorá je vhodná rôzne techniky. Hľadala som, ktorou sa dobre plstí na sucho, ktorá plstí rýchlo na mokro.  Zdokonaľovala som si techniku, púšťala som sa do nových a nových projektov. Kombinovala som vlnu s rôznymi textilnými technikami.

Hľadala som literatúru,  rôzne kurzy plstenia, za ktorými som musela cestovať do zahraničia. Čím viac informácií som o vlne a plstení  získala, tým viac ma táto práca pohlcovala.  

Začala som sama viesť  kurzy.

Vtedy začal kolotoč otázok: “Kde sa dá zohnať ovčia vlna, rúno na plstenie. Ako sa dá plstiť lepšie, rýchlejšie, efektívnejšie. Ktorá vlna je vhodná na suché plstenie, na mokré…“

Napadlo ma, čo keby som tej vlny objednala viac: len poštovné bolo také vysoké, že môj koníček sa stával nehorázne drahým. Čo keby som si otvorila internetový obchod s ovčou vlnou, rúnom na plstenie a kreatívne techniky? Možno tým pomôžem aj ostatným, ktorí hľadajú tak ako ja.

V čase keď vlna na pletenie bola úplne bežná, nespradená vlna  česaná alebo mykaná bola takmer neznáma. Nevedela som nič o tvorbe stránky, internetového obchodu ani o doméne, či iných technických záležitostiach. Mala som však rada vlnu a chcela som, aby som svojou vášňou pre plstenie nakazila aj iných.

V roku 2009 som si založila internetový obchod, v ponuke ktorého sa objavila jemná Merino vlna v rôznej kvalite.  Postupne pribúdali pomôcky na plstenie a rôzne doplnkové komponenty. Tak, aby si moji zákazníci vedeli dokompletizovať svoje výrobky, či už išlo o šáliky, plstené kabelky a tašky, alebo náušnice či náhrdelníky.

Stále sa snažím, aby  v mojej ponuke zákazníci našli všetko čo potrebujú pre svoju tvorbu. Aby  nemuseli dlho a prácne všetko zháňať, tak ako som to roky robila ja.

 

Budem rada, ak aj vám ušetrím čas pri hľadaní informácií o materiáloch, druhoch vlny či pomôckach a tiež ak vás moje rady, nápady  a návody  inšpirujú pre vašu vlastnú tvorivú prácu

Verím, že plstenie vám pomôže zrelaxovať  a vy sa budete tešiť zo svojich  vlastnoručne vyrobených výrobkov.

 

Príjemné tvorenie.