O hľadaní, alebo cesta k plsteniu.

O hľadaní.

Keď ma niečo zaujme, hľadám.

Hľadám informácie, fotky, návody, knihy, materiál, hľadám, skúšam a následne tvorím.

Keď som pred mnohými rokmi prvýkrát objavila plstenie, netušila som, že sa stane mojou vášňou, koníčkom a že naplní môj voľný čas.

IMG_5373

O paličkovaní.

Už predtým som vyskúšala veľa iných textilných techník.

Skúsila som paličkovanie. Hľadala som informácie, vzory aj ľudí, ktorí ešte túto tradičnú techniku ovládali. Svoje poznatky som spísala a zúročila v práci o Gemerskej paličkovanej čipke, kde sa mi podarilo zozbierať nielen staré vzory, nájsť staré čipkárky, ktoré sa tomuto remeslu venovali, ale urobila som si aj peknú zbierku gemerských paličkovaných čepcov, ktoré sa nosili iba v troch dedinách tohto regiónu.

Posúvala som paličkovanie od tradičných vzorov do nového využitia v odevoch či v obrazoch. Zozbierala som cez 250 rôznych párov paličiek zo slovenských oblastí, ale aj z celého sveta.

Nikdy mi nestačilo kopírovanie iných. Paličkovala som podľa vlastných návrhov. Zúčastňovala som sa výstav, jednu z nich –  v španielskom meste Alicante – som vyhrala. Moja paličkovaná plachetnica visela v kancelárii starostu mesta, ako som sa neskôr dozvedela. Súčasne som pripravovala nákresy pre španielsky čipkársky časopis.

A  odrazu som nevedela čo ďalej. Paličkovanie sa mi zdalo málo kreatívne a už mi neprinášalo toľko radosti ako predtým.

O vlne.

Vtedy sa mi dostala do rúk ovčia vlna. Najprv to boli iba zoznamovačky. Moja prvá rohatá čapica z kurzu, hrubá vlna z ovečiek valašiek, plstené kapce a kabanice v múzeu. Vzbudili moju zvedavosť, avšak nie natoľko, aby som  začala „hľadať“.

IMG_4302

K tomu som sa dostala oveľa neskôr. Za peniaze, ktoré som dostala za predaj môjho paličkovanéo obrázku v USA, som poprosila známeho, aby mi predplatil časopisy  FiberArt a Thread.

A tam to prišlo,

tam som to videla tie úžasné plstené veci, šáliky, odevy…

A začala som opäť nadšene hľadať, obrázky, návody, materiál, pomôcky. Pokusom a omylom som sa snažila zohnať  všetky pomôcky, pátrala, čím sa dajú nahradiť všetky zahraničné vymoženosti a zlepšováky. Ktoré naše mydlo plstí najlepšie, čím urýchliť plstenie…

Keď som videla nejaký kurz u našich zahraničných susedov,  šup ho na vlak a už som išla vyskúšať ako sa robí kabelka, baretka či historický klobúk.

Resize of Kopie - IMG_7909

Z ciest som si miesto darčekov nosila plné tašky ovčej vlny.

Na svojej ceste hľadania informácií a skúseností o plstení som prešla už hodný kus cesty. Našla som  mnoho odpovedí na otázky, vyskúšala som rôzne techniky, zistila výhody a nevýhody rôznych pomôcok a prišla na mnoho drobných vychytávok a zlepšovákov, či „urýchľovákov“.

Zdalo sa mi, že o plstení a práci s ovčou vlnou, musí vedieť každý dosť.  Predsa nikto nepotrebuje radiť, všetko sa dá niekde nájsť…

Keď som na jednej amatérskej výstave ukázala plstený obraz, ľudia chodilo okolo neho a dotýkali sa ho. Obzerali si ho a netušili, z čoho obraz je a akou technikou vznikol.

IMG_9117

Keď som sa cítila dosť silná a skúsená, začala som robiť kurzy plstenia pre iné ženy.

Na nich sa ma účastníčky pýtajú na rôzne veci, nielen ohľadne techniky, ale i pomôcok, materiálu. Chcú porovnať aká vlna je vhodná na suché alebo mokré plstenie, ktorá je na pradenie. Čo s hrubou vlnou z ich domáceho hospodárstva, ako sa dá využiť, ako vyčistiť…

 

Vtedy som pochopila: „Každá rada je dobrá“.

…a rozhodla som sa písať tento blog. Poradím Vám, pomôžem, ušetrím čas pri vašom hľadaní.

Prípadne inšpirujem, zaujímavým plsteným doplnkom, pozvem Vás na výstavu alebo Vám ukážem niečo pekné, čo práve zaujalo mňa.

Teším sa na naše stretnutia!

Olga Dzúrová
Mám dlhoročné skúsenosti s prácou s ovčou vlnou. Vyskúšala som rôzne techniky plstenia, pracovala som na mnohých projektoch a preto viem poradiť, ako zvládnuť techniku plstenia a urobiť si z neho nielen zábavu, ale aj príjemný oddych. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre